Doç. Dr. Mehmet Reşid ÖNEN

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Yukarı Çık
 Karpal Tünel Sendromu   - Prof. Dr. Mehmet Reşid ÖNEN Online Randevu
Karpal Tünel Sendromu

KARPAL TÜNEL SENDROMU

TANIMLAMA:
Karpal Tünel Sendromu, bilekten ele uzanan sinirin sıkışmasıdır. Bu sinire median sinir denir. Median sinir, avuç içinin dış veya yan kısmına kavrama ve duyum için başparmağın ve parmakların kaslarını besler. Fleksör retinakulum bağının altında uzanır.
Tünelin çatısını fleksör retinakulum oluşturur ve bu kalınlaştığında alttaki median sinire baskı yaparak elde ağrı, karıncalanma, uyuşma ve güçsüzlüğe neden olur.
Karpal Tünel Sendromu genellikle ellerini ağır el işleri, tekrarlayan bilgisayar kullanımı veya el işi veya örgü gibi tekrarlayan hobiler için kullanan kişilerde görülür. Diğer nedenler, akromegali ve diyabet gibi hamilelik ve hormon bozukluklarıdır.
Başparmak ve parmak kavrama kaslarında zayıflık ve duyu değişikliği, parmaklarda uyuşma ve ağrı vardır. Geceleri daha da kötüleşir, hastayı uykudan uyandırır, eli sıkmak zorunda kalınca rahatlar. Hastanın sık sık düşen nesneleri tutma sorunları vardır.
Eldeki ağrı ve uyuşma kötüleşirse ve el ateli veya lokal steroid enjeksiyonlarına yanıt vermezse, cerrahi müdahale belirtilir.
Karpal tünel sendromu, sinir iletim çalışmaları adı verilen özel elektrofizyolojik testlerle teşhis edilir. Bu, boyundan parmaklara uzanan bir sinir impulsunun ölçüldüğü testir. Daraltılmış bir karpal tünelden geçerken sinir uyarıları hem yavaşlar hem de azalır. Bir Nörolog sinir iletim çalışmasını gerçekleştirir.
Hastalar genellikle baskın elde daha kötü semptomlar göstermekle birlikte her iki elinde de semptomlar olabilir.

SUCCESS OF THE OPERATION:
Ağrı, kuvvet, his ve uykuda iyileşme %80 - %90 başarılıdırı. Hastaların %10'unda semptomlarda değişiklik olmaz.

OPERASYONUN RİSKLERİ:
%2 risk:
• Enfeksiyon, genellikle antibiyotik gerektiren yüzeysel bir deri enfeksiyonu;
• Avuç içinde morarma ile kanama;
• Başparmağın zayıflığı ile median sinir veya onun tekrarlayan dalında hasar;
• İnsizyon bölgesi boyunca devam eden ağrı;
• Yeniden ameliyat gerektiren ağrı, güçsüzlük ve karıncalanma semptomlarının düzelmemesi.
Operasyondan 3 ay sonra
Rezidüel kompresyon/sinir hasarı olup olmadığını değerlendirmek için tekrar sinir iletim çalışmaları yapmanız gerekebilir. Semptomları iyileştirmek için altta yatan medyan sinir üzerindeki baskıyı tatmin edici bir şekilde azaltmak için hastaların tekrar dekompresyona ihtiyaç duyması nadirdir.

CERRAHİ ÖNCESİ:
DR ÖNEN’e herhangi bir tıbbi durum veya önceki ameliyatlar hakkında bilgi verin. Şeker hastalığı, kalp sorunları, yüksek tansiyon veya astım gibi tıbbi bir durumunuz varsa Dr Önen, ameliyat öncesi değerlendirme ve beyin cerrahisi sonrasında tıbbi bakım için uzman bir hekimin sizi görmesini sağlayabilir.
Dr Önen’i aldığınız ve/veya ilaçlara alerjiniz olduğu konusunda bilgilendirin. Hasta, ameliyattan 7 gün önce aşağıdakileri kullanmayı bırakmalıdır:
- Aspirin
- Plavix
- Isocover - Asasantin
Hasta ameliyattan 3-5 gün önce kan sulandırıcı ilaçları (Warfarin gibi) kullanmayı bırakmalıdır. Operasyon süresi: 30 dakika
Hastaneye günübirlik vaka olarak kabul edileceksiniz. Aynı gün eve gideceksin. İşlemden önceki 6 saat boyunca içmemeli veya yememelisiniz.

AMELİYAT:
Karpal tünel dekompresyonu/gevşemesi lokal anestezi ile sedasyon altında yapılabilir.
Ameliyat masasında sırt üstü uzanmış, eliniz uzatılmış ve özel bir kol masasına yaslanmış olacaksınız. Deri kesisinin yapıldığı avuç içine lokal anestezik enjekte edilecektir. Kolunuz ve eliniz daha sonra antiseptik bir solüsyonla yıkanacak ve ardından kolunuz örtü ile kapatılacaktır.
Daha sonra bilek kıvrımından avucunuzun ortasında 2 cm'lik bir kesi yapılır. Derinin altındaki yağ ayrılır ve kalınlaşan fleksör retinakulum dikkatlice açılır. Fleksör retinakulum daha sonra sıkıştırılmış medyan siniri serbest bırakmak için tüm uzunluğu boyunca tamamen açılır. Tüm küçük kanama noktaları pıhtılaşacaktır.
Yara yıkanır ve cilt ince naylon dikişlerle dikkatlice dikilir. Daha sonra yaranın üzerine bir yara pansuman ve ardından bir pamuklu ped yerleştirilir. Bilek ve elin etrafına bir krep bandaj sarılır.

CERRAHİDEN SONRA
Hemşireler parmak hislerinizi ve hareketlerinizi kontrol ederken, eliniz uyanma odasında bir yastığın üzerinde kaldırılacaktır. Ayrıca nefesinizi, kan basıncınızı ve kalp atış hızınızı da kontrol edeceklerdir.
Size genellikle tablet şeklinde ağrı kesici verilir. Elinizi yüksekte tutmak için küçük bir kol askısı verilir.
Bir şeyler içtikten ve hafif yiyecekler yedikten 3-4 saat sonra eve gideceksiniz. Bir akrabanızın/arkadaşınızın sizi hastaneden alması ve eve bırakması önemlidir.
Ameliyattan sonra elinizi 24 saat boyunca kalbinizin üzerinde tutun. Ameliyattan 10 gün sonra cilt dikişler tarafımızca kontrol edilerek alınacaktır.
Dr Önen, ilerlemenizi değerlendirmek için operasyondan 4 hafta sonra sizi kontrol muayenesi için çağıracaktır. İşe dönüş zamanı konuşulacaktır.