Doç. Dr. Mehmet Reşid ÖNEN

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Yukarı Çık
 Lumbar Decompression & Instrumrnted Fusion   - Prof. Dr. Mehmet Reşid ÖNEN Online Randevu
Lumbar Decompression & Instrumrnted Fusion

LUMBAR DECOMPRESSION & INSTRUMENTED FUSION
LOMBER DEKOMPRESYO VE/VEYA ENSTRÜMANTASYON İLE FÜZYON

TANIMLAMA:
Lomber dekompresyon, tekal kese üzerindeki baskıyı azaltmak için laminektominin yapıldığı yerdir. Bir laminektomi, spinal kanalın  “O” harfi şeklindeki kanalı “U”ya çeviren bir kemik çıkarıma işlemidir. Kaldırılan kemik oluğu özellikle kas tutturma içindir ve stabilite üzerine etkisi azdır. Tekal kese, bel bölgesinde bacakları, mesaneyi, bağırsakları ve genital bölgeyi besleyen sinirleri içerir.
Lomber bölge omuriliği içermez. Omurilik L1 seviyesinde biter. L2'den sakruma kadar sadece bu seviyenin altında sinirler vardır.
Bir omurun diğerinin üzerinde hareket etmesi gibi bir kararsızlık varsa, hareket halindeki ağrıyı gidermek için omurları üst üste kilitlemek için titanyum vidalar ve kilitleme çubukları (enstrümantasyon denir) yerleştirilir. Bu, çıkarılan kemiğin omurganın kenarlarındaki vida ve çubukların etrafına sarılması (füzyon) ile güçlendirilecektir. Disk çıkarılmaz. Omurlar arasına kemik blokları veya kemikle dolu “kafesler” yerleştirilmemiştir.
Sinirler üzerindeki baskıyı hafifleten enstrümantasyon ve kemik dolgusuna dekompresyon ve enstrümanlı füzyon denir.

ENDİKASYONLAR:
Bu ameliyatın yapılmasının temel nedeni, lomber sinirlere baskı yapan, yürüme ve ayakta durma sorunlarına, bacaklarda ağrıya, dengede azalmaya ve mesane fonksiyonunda sorunlara neden olan lomber stenozdur. Oturmak veya uzanmak bu semptomları hafifletebilir.
Spondilolistezis adı verilen bir omurun diğerine kayması olabilir.
Sırtınızdaki aşınma ve yıpranma (spondiloz), omurları arkada bir arada tutan küçük eklemlerin (faset eklemleri) kalınlaşmasına (faset artropatisi) neden olur. Bu, disk şişkinliği ile ilişkilidir ve kalınlaşan bağlar, sinirleri içeren omur kanalının daralmasına (darlık) neden olur.

AMELİYAT ÖNERİSİ
Ameliyat olan hastaların %70-80'i ağrıda, fonksiyonda ve analjezik gereksinimlerinde azalma olduğunu bildirmiştir. Ameliyattan sonra hastaların %20'si aynı olacak ve yaklaşık %5'i artan ağrı ve azalmış fonksiyon ile daha kötü olacaktır.

AMELİYAT RİSKLERİ
Bir şeylerin ters gitme (komplikasyon) toplam riski %5'tir. Herhangi bir ameliyatın tıbbi riskleri enfeksiyon, kanamalı ilaç alerjisi, kalp krizi, DVT, pulmoner emboli, pnömoni, idrar yolu enfeksiyonu, genel anestezi ve ölümdür.
Bu operasyonun spesifik riskleri yine enfeksiyon, (yaranın yıkanması veya metal eşyaların çıkarılması gerekliliği), vidaların kırılması ile metal eşya arızası (füzyon veya kaynama olmazsa), sinir hasarı (özellikle sinir kökleri L3 - uyluğun zayıflığı, L4 - bacakta zayıflık, L5 - ayağın düşmesi ve ayağın aşağı doğru itilmesinde S1 zayıflığı), BOS sızıntısı (sinir zarının yırtılmasından kaynaklanan omurga sıvısı sızıntısı).
Kan transfüzyonları nadirdir ve operasyon sırasında kullanılan bir makine olan “Cell-Saver” kullanımı ile buna olan ihtiyaç azalır. Hastadan herhangi bir kan kaybı filtrelenir ve hastaya geri verilir, böylece kan transfüzyonu riski en aza indirilir.

AMELİYAT ÖNCESİ
Dr Önen’e herhangi bir tıbbi durum veya önceki ameliyatlar hakkında bilgi verin. Şeker hastalığı, kalp sorunları, yüksek tansiyon veya astım gibi tıbbi bir durumunuz varsa Dr Önen  ameliyat öncesi değerlendirme ve beyin cerrahisi sonrasında tıbbi bakım için uzman bir hekimin sizi görmesini sağlayabilir.
Dr Önen’i aldığınız ve/veya ilaçlara alerjiniz olduğu konusunda bilgilendirin. Hasta, ameliyattan 7 gün önce aşağıdakileri kullanmayı bırakmalıdır:
- Aspirin
- Plavix
- Isocover - Asasantin
Hasta ameliyattan 3-5 gün önce kan sulandırıcı ilaçları (Warfarin gibi) kullanmayı bırakmalıdır. Operasyon genel anestezi altında yapılır. Mesanenize bir kateter yerleştirilecektir.

AMELİYAT:
Yüzü koyun bir şekilde yatırılarak kollar yukarı alınır.
Cilt antiseptik ile boyanır ve lokal anestezik enjekte edilir.
Deriden, kasları saran lomber fasyanın açılmasıyla bir kesim yapılır.
Yukarı ve aşağı uzanan sırt kasları, spinöz çıkıntılar, laminaların, faset eklemlerin dikkatlice kesilir. Doğru seviye için, bilgisayar görüntü yönlendirmesi ile tekrar kontrol edilir. Spinöz çıkıntılar ve laminanın iç kısmı dikkatlice çıkarılır. Bu, aynı zamanda durayı ve alttaki sıkıştırılmış sinirleri açığa çıkaran kaldırılan alttaki sarı bağı ortaya çıkarır. Sinirlerin kemikteki deliklerden (foramina) çıktığı yerlerde, bu açıklıklar dikkatlice genişletilerek, çıkan sinirler üzerindeki herhangi bir baskı ortadan kalkar.
Destekleyici titanyum vidalar, destek gerektiren seviyelerin pediküllerine röntgen bilgisayar görüntü kılavuzluğunda çok dikkatli bir şekilde yerleştirilir. Vidalar, her seviyede sabitlenmesi gereken her iki tarafa yerleştirilmiştir. Üstteki ve alttaki omur, çubuklarla birbirine bağlanır ve yerine kilitlenir. Çıkarılan kemik parçaları üzerlerindeki yumuşak dokular temizlenerek vidaların dış yüzeyinde eklem kısımlarının üzerine dikkatli bir şekilde yerleştirilerek füzyon dediğimiz kaynama için ortam oluşturulur.  karıştırılabilir.
Tüm kanamalar dikkatlice kontrol edilir.
Laminektomi bölgesine, kaslardan morarmaya neden olabilecek herhangi bir kan sızması için geçici bir dren bırakılır ve güvenlik için ciltten ayrı olarak dışarı çıkarılır. Daha sonra yara kapatılır. Tüm katmanlar dikilir ve özel cilt zımbaları veya eriyen bir dikişle cilt kapatılır. Daha sonra genel anesteziden uyandırılarak sırt üstü yatırılacak ve solunum tüpünüz çıkarılacaktır.
Uyandırılma odasına götürüleceksiniz.
Lomber Dekompresyon ve Enstrümanlı Füzyon ameliyatından sonra, 1 saat boyunca bakım personeli tarafından derlenme odasında dikkatli bir şekilde gözlemleneceksiniz. Tansiyonunuz, nabzınız, solunumunuz ve bacak kuvvetleriniz dikkatle izlenecektir.
Ameliyattan sonraki ilk gece, gözlemlerinizin yapılması için düzenli olarak uyandırılırsınız. Hasta kontrollü analjezi (PCA) adı verilen bir tuşa basarak kontrol ettiğiniz, hemşireler tarafından veya damardan damla ile size verilen ağrı kesici ilaçları alacaksınız.
Ameliyattan sonraki gün fizyoterapist ile nazikçe harekete geçirileceksiniz ve odanızda ve ardından koğuşta dolaşacaksınız. Önümüzdeki 2 - 3 gün boyunca yürüyüşünüz düzelecek ve günde 3 - 4 küçük yürüyüşe çıkmanız teşvik edilecek.
Ameliyattan 48 saat sonra yara dreni çıkarılır.
Yataktan yardımsız çıkabildiğiniz zaman, mesane sondanız genellikle 3 - 4 gün sonra çıkarılacaktır.
Ağrınız rahatlayınca size düzenli oral analjezi verilecek ve kolunuzdaki damar yolları çıkarılacaktır. Gerekli durumda derin ven trombozu (DVT) adı verilen baldırlarınızda pıhtı oluşmasını önlemek için karnınızın derisinin altına küçük enjeksiyonlar yapılacaktır.
Cilt zımbalarınız varsa, ameliyattan 13-15 gün sonra bunları çıkarılacaktır.
Genellikle operasyondan 2-3 gün sonra eve dönebilirsiniz.
Yoğun bir yatarak ameliyat sonrası rehabilitasyona ihtiyacınız varsa, bu Dr Önen  tarafından organize edilecek ve sizinle tartışılacaktır.

AMELİYAT SONRASI
Ameliyattan sonraki 4 hafta boyunca günde 3 - 4 küçük eşit yürüyüş, başlangıçta 5 dakika, her yürüyüş 20 dakika olacak şekilde yapılmalıdır. 5 kilogramdan büyük nesneleri bükmekten/bükmekten ve kaldırmaktan kaçınmalı ve sadece 20 - 30 dakika yemek için oturmalısınız.
DR Önen, hastaneden veya rehabilitasyon merkezinden ayrıldıktan yaklaşık 4 - 6 gün sonra ve 2 hafta sonra sizi kontol muayenesi için çağıracaktır. Sonuçlarına göre işe başlama zamanlaması tartışılacaktır.