Doç. Dr. Mehmet Reşid ÖNEN

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

Yukarı Çık
 Omurga Cerrahisi Klavuzu   - Doç. Dr. Mehmet Reşid ÖNEN Online Randevu
Omurga Cerrahisi Klavuzu

OMURGA CERRAHİSİ HASTA KILAVUZU

ÖN BAŞVURU BİLGİLERİ:

Aşağıdaki bilgiler, ameliyatınız hakkında bilinçli bir karar verdikten sonra olanlarla ilgilidir. Bilgiler hastaneye kabul, yatarak tedavi, rehabilitasyon ve ameliyattan sonra eve gidişi kapsar. Bu bilgiler genel bir bakış olarak verilmiştir ve her bireye göre değişebilir.

Uygulama yöneticimiz hastaneye kabulünüzü ayarlayacaktır. Ayrıntıları o sağlayacak

Dr Önen ile görüşmenizi takiben ameliyatınızın tarihi ve saatini, ameliyatınız için anestezi hazırlıkları ve kullanılacak ekipmanlar hakkında bilgilendirileceksiniz. Yatıştan önce ameliyatınızın yaklaşık süresi ameliyata bağlı ve sonrasında yaşanabilecek riskler, ortalama hastende kalış süresi gibi konularda bilgilendirileceksiniz.

Ameliyat öncesi hazırlık aşamasında; kan testleri, EKG, Akciğer görüntüleri, Covid testleri yapılmaktadır. Ayrıca daha önceden varolan hastalıklarınıza özel farklı tetkikler istenebilecektir. Başka tıbbi sorunlarınız için anestezi hekiminin kontrolü dışında ilgili branş hekimlerinine görüşleri alınacaktır. Bütün sonuçlar değerlendirilerek risk analizleri yapılarak bilgilendirileceksiniz.

Lütfen dikkat, kan sulandırıcı ilaçlar aşağıda ayrıntılı olarak anlatıldığı şekilde kesilmelidir:

• Aspirin (Cartia, Asasantin) ve Klopidogrel (Plavix, CoPlavix) ameliyattan 7 gün önce durdurulmalıdır;

• Warfarin (Coumadin) ameliyattan 5 gün önce kesilmelidir.

SİGARA İÇİMİ:

İyileşmeyi optimize etmek için ameliyattan önce, ameliyat sırasında ve sonrasında sigara bırakılmalıdır. Sigara içmek özellikle kemik füzyonunun iyileşmesini engeller. Ameliyatınızdan önce vazgeçmediyseniz, şimdi bırakmayı düşünmenin tam zamanı. Sigara içmek ayrıca felç, kalp krizi ve akciğer kanseri riskinizi artırır.

HASTANEYE GETİRMENİZ GEREKENLER:

• Mevcut tüm ilaçları ve tekrarlanan reçeteleri getirin;

• İlgili tüm röntgenleri, BT taramalarını ve MRI taramalarını getirin;

• Gecelik/pijama/ sabahlık;

• Rahat giysiler, eşofman veya benzeri;

• Rahat ayakkabılar/ terlikler/ çoraplar/ iç çamaşırları;

• Tuvalet malzemeleri;

• Gözlükler/ kalem/ kağıt/ dergiler/ kitaplar;

• Mücevher veya büyük miktarda nakit para gibi değerli eşya getirmeyin;

• Yüzükleri çıkarın ve makyaj, talk veya oje sürmeyin.

AMELİYAT GÜNÜ:

Ameliyatınızın zamanlamasına bağlı olarak veya ameliyattan önce uzman hekim tarafından görülmeniz gerekiyorsa, ameliyattan önceki gün veya gün hastaneye kabul edilirsiniz. Kayıttan sonra odanıza kadar size eşlik edilecektir.

Ameliyattan 6 saat önce yeme ve içmeyi bırakın. Anesteziden önce aç karnına ihtiyacınız var. Sizden duş almanız ve saçınızı yıkamanız istenecek ve size giymeniz için bir hastane önlüğü verilecektir. Sizi rahatlatmak için bir ön ilaç verilecektir (tabletler veya enjeksiyon). Bir hemşire sizi ameliyathaneye götürene kadar size eşlik edecektir.

AMELİYATTAN SONRA:

Ameliyathaneden uyandırma odasına götürüleceksiniz. Anestezi ve ameliyattan uyanıp stabil olana kadar orada kalacaksınız. Dr Önen bu aşamada sizi kontrol edecek. Uyandığınızda, ameliyathane dışında bekleyen yakınlarınıza bilgi verilecektir. Standart uygulama, koğuşa dönmeden ve ziyaretçileri kabul etmeden önce izlenmek üzere bir saat iyileşme sürecinde kalmanızdır. Kolunuza bir damar yolu açılacaktır.

Tamamen uyanana kadar sıvılar ve ağrı kesici için damar yolları açılacaktır. Ayrıca oksijen için burnunuzun ve ağzınızın üzerine bir maske takılabilir.

Daha uzun operasyonlar için mesanenizi boşaltmak için bir idrar sondanız da olabilir. Ameliyatın tipine bağlı olarak ameliyat bölgenize uzanan emniyetli bir boşaltma tüpünüz olabilir. Bu, yaradaki fazla kanı boşaltmak içindir. Ameliyattan 24-48 saat sonra bir hemşire tüm drenleri çıkaracaktır.

Ameliyattan sonra en az 6 saat süreyle bir şey yememek ve içmemek önemlidir. Bunun nedeni, anesteziklerin midenizi uyutması ve çok erken yerseniz kusabilmenizdir. Hemşireler, yemek yemeniz  konusunda  sizi bilgilendirecektir.

Fizyoterapistiniz size derin nefes egzersizleri gösterecektir. Yatakta yatarken ciğerlerinizin iyi çalışmasını sağlamak için bunları düzenli olarak yapmanız önemlidir. Ayrıca baldırlarda koparak akciğerlere gidebilecek kan pıhtılarını önlemek için ayak bileklerinizi ve dizlerinizi hareket ettirerek her saat başı egzersizler verilecektir. Buna yardımcı olmak için ameliyat gününüzde varis çoraplarınız da olacaktır.

Yaranız 60 – 90 gün içinde yavaş yavaş eriyen subkütiküler (deri altı) dikişlerle veya 15 gün sonra çıkarılacak stapler (zımba) veya emilmeyen dikişlerle kapatılacaktır. Gerektiğinde hemşireler yara pansumanlarını değiştirecektir. Dikişler tamamen eriyene kadar yaranın inişli çıkışlı görünebileceğini ve hissedebileceğini lütfen unutmayın.

AĞRI KONTROLÜ:

Ameliyat sonrası ağrınız, anestezistiniz Dr Önen ve hemşireler tarafından dikkatle izlenecektir. Sizi rahat ettirmek için uygun ilaçlar kullanılacaktır. İlk 2-3 gün biraz ağrı hissedeceksiniz. Bu ağrı kas retraksiyonu ve cilt yarasından kaynaklanır. Bu, “Hasta Kontrollü Analjezi” (PCA) yoluyla intravenöz ilaçla kontrol edilecektir.

Taburcu olduğunuzda ağrı kesici almaya devam etmeniz gerekebilir ve bir reçete düzenlenecektir.

 

CERRAHİDEN SONRA POZİSYON VE HAREKETLER:

Komplikasyonları önlemek için yatakta aktivite ve erken mobilizasyon teşvik edilir. Yatakta yatarken omurganızı düz ve iyi bir hizada tutmanız önemlidir. Yan veya sırt üstü yatabilirsiniz. Hemşireler ilk 12 - 48 saat boyunca yan yana yuvarlanmanıza yardımcı olacaktır. Ameliyatın türüne bağlı olarak, ameliyattan sonraki 24 saat içinde yataktan çıkmanıza izin verilebilir.

Yataktan kalkarken gerektiğinde bir fizyoterapist size talimat verecek ve ardından bir hemşire size yardımcı olmaya devam edecektir. İlk kalktığınızda başınız dönebilir, bu nedenle yanınızda bir hemşire olduğundan emin olun. Kalkarken, yatağın kenarına mümkün olduğunca yakın bir şekilde yan yatmanız önemlidir. Ayağa kalkmadan önce birkaç dakika yatağın kenarına oturun. Oturmak sırta daha fazla baskı uygular ve bu genellikle rahatsız edici olabilir. Ayakta durmak ve yürümekle rahatsızlık en aza indirilecektir. Önümüzdeki birkaç gün içinde tolere edildiği gibi yürüme süresini kademeli olarak artırın. 1 büyük yürüyüş yerine günde 3 - 4 küçük yürüyüş yapmayı hedefleyin. Hastanede kaldığınız süre boyunca size yükseltilmiş bir klozet ve düz arkalıklı mama sandalyesi sağlanacaktır. Bunların ikisi de sırtınızdaki stresi azaltır.

BOYUNLUK

Boyun ameliyatından sonra 2 hafta boyunca giymeniz için size yumuşak bir boyunluk verilir. Bu yumuşak yaka, yalnızca yataktan kalkarken, otururken, ayaktayken, yürürken ve yolcu olarak arabada seyahat ederken rahatlık içindir. Yakayı gece yatakta takmayın.

Sırt ameliyatından sonra, yumuşak korseler kullanmanızı önerebiliriz. Bunun istisnası, skolyoz veya kifoz cerrahisi gibi ameliyatlardan sonra sert korselerdir. Bu korseler daha uzun süreli ve yatak dışında sürekli kullanılmalıdır.

Kabızlık

Azalmış aktivite, sınırlı iştah, azaltılmış sıvı alımı ve birden fazla ilaç kabızlığa neden olabilir. Bağırsaklarınız açılmıyorsa lütfen hemşirenizi bilgilendirin. Yürüyüş yapmak, bol su içmek, diyetin lif içeriğini artırmak ve hafif bir müshil almak buna yardımcı olacaktır. Eve gittiğinizde buna devam edin.

.

 

REHABİLİTASYON  & İYİLEŞME:

Ameliyattan sonra bir iyileşme veya nekahat dönemi vardır ve yorgunluk, rahatsızlık, halsizlik ve hareket kabiliyetinde bozulma yaşayabilirsiniz. Bu en çok ilk 4 - 6 hafta boyunca görülür ve iyileşir.

Bir fizyoterapist, ameliyattan sonra iyileşmenize ve koğuş çevresinde bağımsızlığa dönmenize yardımcı olacaktır. Bu, hareketlilik ile ilgili yardımı, nelerin yapılıp ne yapılmayacağına ilişkin talimatları ve bir ev egzersiz/aktivite programının geliştirilmesini içerecektir.

Çoğu hasta ameliyattan sonra doğrudan eve dönebilir.

Hastaların bir kısmının, özellikle lomber füzyon prosedürleri uygulananların, yatan hasta rehabilitasyonuna transfer edilmesi gerekir. Rehabilitasyon ihtiyacı Dr Önen tarafından değerlendirilecek ve sizinle, fizyoterapist ve bakım personeli ile planlanacaktır. Bir rehabilitasyon merkezine yerleştirilmeniz için gerekli destek sağlanacaktır.

Bağımsız olduktan sonra rehabilitasyona ayakta tedavi olarak devam edilebilir.

BESLENME:

Ameliyat sırasında demir seviyelerinde düşüşe neden olan kan kaybı meydana gelebilir. Kanın oksijen taşıması için demir gereklidir. Bu, yorgunluğa ve baş ağrısına neden olabilir. Bunu iyileştirmek için kan nakline veya demir tabletlerine ihtiyacınız olabilir. Size verilen kanın tamamı taranmış ve güvenlidir. Demir tabletler (genellikle 6 hafta boyunca günde 1 tablet) koyu renkli dışkı ve kabızlığa neden olabilir.

Vücudun ayrıca kemik onarımı için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Süt ürünleri, süt, yoğurt ve peynir gibi en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Güneş ışığı vücudun kemik gücü için D vitamini yapmasına yardımcı olur, bu nedenle her gün dışarı çıkın ve biraz güneş ışığının tadını çıkarın – düşük UV saatlerinde günde 10-15 dakika yeterlidir. Düşük D vitamini seviyeniz veya osteoporozunuz varsa, size kalsiyum ve D vitamini tabletleri reçete edilebilir.

Proteinli gıdalar kas onarımı için iyidir. Kırmızı et, tavuk, balık, fındık ve baklagiller yiyin.

 

OTURMA:

Genellikle boyun cerrahisinde oturmak iyi tolere edilir. Bel cerrahisi ile sırtınızı düz tutmak en iyisidir. Ameliyattan sonra 4 hafta süreyle sadece yemek yemek için ve tuvalet ihtiyacı için kısa süreli oturabilirsiniz. Yemek için otururken bunu 20 dakika ile sınırlayın ve dik bir sandalye/tabure kullanın.

ARAÇ KULLANMA:

4 - 6 haftalık ameliyat sonrası kontrollerinizde Dr Önen ile bunu konuşana kadar araba kullanmaktan kaçının. Sadece kısa mesafelerde yolcu olarak arabayla seyahat edebilirsiniz ve sırtınızı dik tutmak için koltuğu 30 derece yatırmayı unutmayın.

SEKSÜEL AKTİVİTE:

Pasif rolü üstlendiğiniz sürece normal cinsel aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Boyun veya sırt rahatsızlığı artarsa, hemen durun.

 

BEL-SIRT CERRAHİSİ HASTALARI İÇİN:

- kaldırma yok;

- bükme;

- uzun süreli oturma veya - ayakta durma.

Dr Önen ile ameliyat sonrası gözden geçirme randevunuzda, uygun hafif egzersiz ve aktiviteler tartışılacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için, spesifik cerrahi bilgi sayfalarına bakın.

 

İŞE DÖNÜŞ:

İşe dönüş, yapılan ameliyatın türüne ve yaptığınız işe bağlı olacaktır.

Genel olarak boyun cerrahisi hastaları operasyondan 4-6 hafta sonra işlerine dönerler. Lomber mikrodiskektomi veya laminektomi geçiren hastalar ameliyattan 4-6 hafta sonra işe dönerler.

Füzyon cerrahisi geçirmiş hastalar, hafif işler yapıyorlarsa 12. haftada ve ağır manuel işlerde çalışıyorlarsa 6. ayda işlerine dönebilirler.

Daha ayrıntılı bilgi için özel cerrahi bilgi sayfalarına bakın.

 

Prosedürünüzü takiben eve dönerken güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmak için aşağıdaki önerilerde bulunulmuştur:

• Tam olarak belirtildiği gibi yapın. Bakım personelinin ameliyattan sonra birkaç gün boyunca sizinle ilgileneceğini unutmayın. Bu dikkat azaldığında ilerlemekte olduğunuzun iyi bir işaretidir.

• Fizyoterapinin de iyileşmenizin hayati bir parçası olduğunu unutmayın. Fizyoterapist sizi her gün hastanede görecek ve ardından bir ev egzersiz programı sunacaktır.

• Telefon gibi öğelerin kolayca erişilebilecek bir yerde olduğundan emin olun.

• Düştüğünüzde almak için eğilmenize gerek kalmaması için duş girintisinin zemininde kaymaz bir yüzey bulunduğundan ve bol sabun/şampuan bulunduğundan emin olun.

• Sert bir destekleyici yatak daha rahat ve açılıp kapanması daha kolay olacaktır.

• Otururken normalden biraz daha yüksek bir koltuk kullanın, böylece kalçalarınız dizlerinizden daha yüksek olur. Kolçaklar, vücut ağırlığınızı yukarı ve aşağı kaldırmanıza yardımcı olur.

• Kabulden önce temel ev gereçlerini satın alın.

• Bay Malham'ın ameliyat sonrası incelemesine kadar 4 hafta boyunca araba kullanmak yasaktır.

• Sadece koltuk 30 derece yatırılarak kısa mesafelerde yolcu olarak araba ile seyahat etmek.

• Düzgün beslenin ve bol su için.

• Belini düz tut. Omuz yüksekliğinin üzerinde eğilme, bükülme, ağır kaldırma veya aktivitelerden kaçının. • Aktivitenizi kademeli olarak artırın.

 

AMELİYAT SONRASI RANDEVULAR

Ameliyat sonrası randevu genellikle taburcu olduktan 4-6 hafta sonra planlanır. Bay Malham'ın ilerlemenizi kontrol edebilmesi için bu randevuya uymanız önemlidir.

Genellikle koğuş memuru taburcu olmadan önce bir ameliyat sonrası randevu ayarlayacaktır veya odalarımızla evden iletişime geçmeniz istenebilir. Eğer öyleyse, lütfen bu randevuyu planlamak için mümkün olan en kısa sürede Bay Mal-ham'ın odaları ile iletişime geçmeyi unutmayın.